Granskning av Trafikverkets byggstartsförslag 2025

Foto: Adobe Stock

Trafikanalys har granskat underlaget för större infrastrukturprojekt som Trafikverket föreslår ska få börja byggas de närmsta åren. Granskningen har genomförts inom ramen för Trafikanalys instruktionsuppdrag att bistå regeringen med underlag och rekommendationer.

Läs/ladda ner rapporten

Rapport 2025:5
Publicerad:  16 juni 2025

Trafikverket föreslår att 2 nya namngivna objekt ges tillstånd att byggstarta 2026–2028 (grupp år 1–3). Trafikanalys granskar här Trafikverkets underlag för dessa 2 objekt.

Trafikanalys har undersökt om Trafikverket har levererat enligt sina direktiv, om förslaget är transparent och tydligt, samt om redovisningen och underlaget är aktuellt och tillgängligt. Syftet med granskningen är att för regeringen peka på risker och osäkerheter i redovisningen som kan vara värda att undersöka mer specifikt.

Resultat ur granskningen

De viktigaste resultaten av vår granskning kan sammanfattas i följande punkter:

Bristande transparens i prioriteringen av objekt

Trafikanalys bedömer att Trafikverkets redovisning brister i transparens avseende hur urvalet av föreslagna objekt har gjorts. För att byggstartsförslag ska kunna fungera som ett välgrundat beslutsunderlag krävs större insyn i urvalsprocessen, genom att objekt motiveras utifrån fastställda prioriteringsgrunder.

Sämre tillgänglighet till underlag

Förvisso i enlighet med direktiven, men vissa skillnader i redovisningen av underlagen, jämfört med tidigare, minskar kraftigt tillgängligheten till Trafikverkets underlag.

Oklarheter i kostnadsredovisningen

Trafikanalys har även noterat vissa oklarheter när det gäller redovisningen av kostnader för de två nya objekten i grupp 1–3. Uppgifterna i rapporten stämmer inte överens med uppgifterna i underliggande samlade effektbedömningar, och några andra hänvisningar saknas i rapporten.

För ett av objekten kom Trafikverket med en ny kostnadsuppgift närmast i förbigående i samband med rapporteringen av förnyat underlag, vilket är ett helt annat uppdrag. Det riskerar att viktiga kostnadsuppgifter inte blir uppmärksammade på rätt sätt.  

Ofullständig kronologisk kostnadsredovisning

Den kronologiska kostnadsredovisningen är ofullständig eftersom Trafikverket väljer att stanna vid att jämföra kostnaden i första plan med kostnaden i senaste plan. Enligt Trafikanalys borde den senaste kostnaden (i dag) vara det sista steget i den kronologiska redovisningen, för att ge hela bilden.

Förnyat underlag, men sämre kvalitetssäkring och kostnadskontroll

Uppdraget till Trafikverket om förnyat underlag har varit mindre utförligt och inte ställt samma höga kvalitetskrav på underlagen som görs i det ursprungliga uppdraget om förslag till byggstart. Trafikanalys ser att de förnyade underlag som Trafikverket tillhandahåller innebär lägre kostnader, men samtidigt en ökad osäkerhet och otydlighet om konsekvenser och måluppfyllelse. De nya underlagen håller inte samma kvalitet som de ursprungliga underlagen i byggstartsförslaget.

En övergripande bild av Trafikverkets samlade redovisning är att kvaliteten indikerar att Trafikverket har haft relativt kort tid på sig för respektive uppdrag i förhållande till de krav som ställs. Det betyder i sin tur att det finns risk att underlag eller delar av underlag har forcerats fram, vilket längre fram i processen kan visa sig i form av förseningar eller kostnadsökningar.